4.آيا افراد عادي هم مي‏توانند مراتبي از شهود داشته باشند؟پاسخ : تهذيب نفس بهترين راه دستيابي به عرفان حقيقي است و به درس‏خوانده‏هاي حوزه يا دانشگاه اختصاص ندارد؛ براي مثال حارثة بن مالك در پاسخ پيامبر اكرم‏صلي الله عليه و آله و سلم عرض

4.آيا افراد عادي هم مي‏توانند مراتبي از شهود داشته باشند؟

 

جواب:

پاسخ : تهذيب نفس بهترين راه دستيابي به عرفان حقيقي است و به درس‏خوانده‏هاي حوزه يا دانشگاه اختصاص ندارد؛ براي مثال حارثة بن مالك در پاسخ پيامبر اكرم‏صلي الله عليه و آله و سلم عرض كرد: «من شب را به صبح رساندم، در حالي كه به مقام يقين رسيده‏ام». پيامبر فرمود: «هر چيزي نشانه‏اي دارد، نشان يقين تو چيست؟» و وي در پاسخ گفت: «گويا عرش خدا و بهشت را مي‏بينم، و جهنم و زوزه ساكنان آن را مي‏شنوم». پيامبر فرمود: «هذا عَبْدٌ نَوّرَ اللّهُ قَلبَهُ بالإيمان»؛ اين بنده‏اي است كه خداوند قلب او را نوراني كرده است.[1]

زماني در حرم مطهّر پيامبر اكرم‏صلي الله عليه و آله و سلم جواني نزد من آمد و گفت: مي‏خواهم قصه‏اي را با شما در ميان بگذارم. من در فلان شهر ايران آبميوه‏فروش هستم. ما براي اينكه آبميوه خنك و گوارا باشد، تكه‏اي يخ داخل ليوان مي‏اندازيم و سپس آبميوه روي آن مي‏ريزيم و به قيمت معمول مي‏فروشيم. يخ قيمتي ندارد و ما هم تعهد كرده‏ايم كه يك ليوان آبميوه (به قيمتي خاص) به مردم بدهيم. تكه يخ مقداري از فضاي ليوان را اشغال مي‏كند و از حجم آبميوه مي‏كاهد.

صبح يك روز، هنگام باز كردن مغازه مشاهده كردم، قالب‏هاي يخي كه معمولاً صبحها پيش از طلوع آفتاب جلوي در مغازه مي‏گذارند، شعله‏ور شده و زبانه آتش از آنها بلند است. خيلي زودمتوجه مشكل شدم. غلّ و غش ما در فروش آبميوه، آن آتش را شعله‏ور كرده بود، پس از آن ليوانهاي بزرگ‏تري تهيه كردم و يك ليوان كامل آبميوه، با يخ به مشتري مي‏دهم.

اين جوان در كنار قبر مطهّر پيامبر اكرم‏صلي الله عليه و آله و سلم پس از بيان داستان خود، اين آيه را تلاوت كرد: ﴿كلاّ لَوْ تَعلمون عِلمَ اليقينِ ٭ لَترونّ الجَحيم﴾[2] در سوره مباركه نساء نيز آمده است: ﴿إنّ الذينَ يأكلونَ أموالَ اليتامي ظُلماً إنّما يأكلونَ في بُطونِهم ناراً﴾.[3][1]  ـ الكافي، ج 2، ص 53.

[2]  ـ سوره تكاثر، آيات 6 ـ 5.

[3]  ـ سوره نساء، آيه 10.


عکس